👍🏽 Szukaj u nas:
szukaj

Obecnie w Polsce diagnoza stawiana jest w oparciu o kryteria opisane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób WHO (ICD-10). Diagnozę całościowych zaburzeń rozwojowych (CZR) powinien stawiać zespół specjalistów: lekarz psychiatra i psycholog. Natomiast po rozpoznaniu CZR przez lekarza psychiatrę można wystąpić o: – orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, które wydawane jest przez Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. W ramach Czytaj dalej Prawne aspekty po otrzymaniu diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD)

Ogólne założenia psychoterapii są podobne niezależnie od jej rodzaju. Jej celem jest pomóc Ci zrozumieć siebie i nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie z problemami, jeśli dotychczasowe sposoby nie pomagały. Zazwyczaj kilka pierwszych spotkań to spotkania konsultacyjne, które służą diagnozie i zebraniu wywiadu, czyli informacji na temat Twojego problemu: od kiedy trwa, czym się objawia.Czytaj dalej Czym jest psychoterapia?

Mamo, Tato, możliwe, że od dłuższego czasu niepokoiły Cię niektóre zachowania córki czy syna i Wasze obawy okazały się zasadne. A może autyzm jest dla Ciebie zaskoczeniem i nie spodziewałeś się takiego rozpoznania u swojego dziecka. Jako rodzic znalazłeś się w trudnej sytuacji i masz prawo doświadczać różnych emocji – smutku, złości, niepokoju czy ulgi.Czytaj dalej Moje dziecko ma spektrum autyzmu

Mamo, Tato, jesteście osobami, które codziennie zajmując się i bawiąc ze swoim dzieckiem, widzicie, jak się zmienia i nabywa, nowych umiejętności. Zwykle też jako pierwsi zauważacie niepokojące sygnały. Powiedzcie o nich pediatrze lub skonsultujcie z psychologiem, ale pamiętajcie, że autyzmu nie da się wykluczyć (ani potwierdzić) w czasie pojedynczej wizyty. Nadal uważnie obserwujcie  dziecko iCzytaj dalej Czy moje dziecko może mieć spektrum autyzmu?